Çocuk Diş Teli

Samsun Çocuk Ortodonti, Samsun Çocuk Ortodonti Uzmanı, Samsun Çocuk Ortodonti Uzmanları, Samsun Çocuk Ortodontist, Samsun Çocuk Ortodonti Fiyatları

Dişte yaşanan sorunlar ne kadar erken fark edilirse ve tedavi edilirse o kadar iyi olacaktır. Diş teli içinde aynı şey geçerlidir. Fark edilen bozulmalar, yamukluklar erkenden teşhis edilmeli ve çocuğun ileride sorun yaşamasına engel olunmalıdır. Özel olarak uygulanması için en uygun yaş 8 ve üstüdür. Daha erken yapılması tavsiye edilmemektedir. İlk olarak tüm süt dişleri dökülmelidir. Daha sonra yeni çıkanlarda herhangi bir sorun tespit edilir ise hemen doktora gösterilmelidir.

Erkenden tedavisine başlamak rahatlama süresini kısaltacaktır. Çünkü yetişkinlere uygulan braketlerde süreç çok daha uzun olmaktadır. Küçük yaşlarda ki bireyler de tellerin yapımı daha kolay olmaktadır çünkü çoğu çocuğun yetişkinlerdeki gibi bir dış görünüş kaygısı yoktur. Bu yüzden en sağlıklı yöntemi olan metal malzemeden yapılanlar olup kolaylıkla uygulanabilmektedir. Çocuk diş teli fiyatları normal fiyatları ile aynı fiyat çerçevesindedir. Fiyatlar hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlar üzerinde etken olan ikinci durum ise malzeme yapımında kullanılacak olan malzemedir. Birçok uygulama ve aşamalarında ki eşdeğer yöntemi mevcuttur. Bireylere yapılan tellerin en önemli avantajı devlet tarafından ücret konusunda destek görülmesidir.

Çocuklarda diş teli kullanımı

Kullanıma alışılması pek kolay olmamaktadır. Bu konuda ebeveynler tarafından uyarı yapılmalı ve ne yenip ne yenmeyeceği anlatılmalıdır. Çocuğun alışma süreci biraz daha zor olacağından ilk günler besin seçimlerinde son derece dikkatli olunmalıdır. Özellikle yapışkan yapılı yiyeceklerden ve zararlı içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Sakız gibi maddeler diş telinin yerinden oynamasına neden olabilmektedir. Bu tarz yiyeceklere dikkat edilememesi ayrıca alışma sürecini olumsuz olarak etkileyecektir. Kullanımı vücudun hem kabul etmesi hem de benimsemesi bir sürecin sonucu olarak meydana gelir.

Çocuklar tarafından pek önemsenmeyen ağız içi temizliği de düzenli olarak yapılmamalıdır. Bu konuda aileler tarafından sıkı kontrollerin yapılması gerekmektedir. Her gün fırçalama işlemi yapılmalı ve ip yardımı ile tüm yiyecek kalıntıları temizlenmelidir. Yiyecek kalıntıları altında kalırsa çürüklere yol açabilmektedir. Özellikle tedavisi sırasında çürük oluşma ihtimali normal günlerde çürük oluşma ihtimalinden çok daha fazladır. Bunun nedeni temizlenmesinin çok daha zahmetli ve zor olmasıdır. Bu nedenle temizlik, ihmal edilmemesi gereken önemli bir noktalardan biridir. Braket sonrasında bir süre ağrı yaşanması oldukça normaldir. Bu süreçte doktorun tavsiye ettiği bir ağrı kesici kullanılmalıdır. Tel takılan kişi bir ergenliğer geçiş döneminde olduğundan ağır ağrı kesicilere yönelmek son derece yanlış bir davranıştır.

Çocuklar için özel tasarlanmış diş teli modelleri

Günümüzde teknoloji ve tıp hızla geliştiğinden birçok farklı modeli piyasaya sunulmuştur. Hepsinin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Küçüklere uygulanan en popüler modeli metal malzemeden yapılan modelidir. Bu en garanti sonuçların elde edilmesini sağlayan modelidir. Yetişkinler tarafından kötü göründüğü gerekçesi ile pek tercih edilmese de çocuklara kolaylıkla uygulanabilmektedir. Tedavi süresi genellikle 2 yıldır. Bu sürecin sonunda çoğunlukla düzelme sağlanır. Telde kullanılan lastiklerde farklı renklerin kullanılması gençler tarafından daha çok ilgi görmektedir. Daha şeffaf ve göze batmayan modelleri de vardır. Fakat bu modeller daha çok yetişkinler tarafından rağbet görmektedir. Bu modellerin başında beyaz renkli olanlar gelmektedir. Fakat bu modelinin kullanılması pek tavsiye edilmez. Bunun tek avantajı rengi ve dikkat çekmiyor oluşudur. Kullanışlı değildir. Yapımında plastik malzemeler kullanıldığından hemen kırılabilmektedir. Bu nedenle uygulanabilecek en güvenilir yöntemi metal tellerdir.