Lingual Ortodonti, Samsun Lingual Ortodonti, Samsun Ortodonti, Samsun Ortodonti Uzmanı, Samsun Ortodontist, Samsun Ortodonti Fiyatları, Samsun Ortodonti Tavsiye, Samsun Görünmez Diş Teli Tavsiye, Samsun Ortodonti Uzmanları, Samsun Şeffaf Diş Teli, Samsun Görünmez Diş Teli, Samsun Çocuk Ortodonti, Samsun Çocuk Ortodonti Uzmanı, Samsun Diş Teli, Samsun Diş Teli Fiyatları, Samsun Şeffaf Plak, Samsun Şeffaf Braketler, Samsun Lingual Braketler

Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual ortodonti görünmeyen diş teli olarak da ifade edilir. Diş yapılarındaki çapraşıklıklar ve dizilim bozuklukları için kullanılan tedavi yöntemi olan lingual ortodonti, büyük ölçüde olumlu sonuçlar gösterir. Bu tedavi yönteminde metal diş teli, dişlerin iç kısımlarına yerleştirilir. Tedavi sonrasında herhangi bir acı ya da ağrı görülmez, hasta günlük yaşamına aynı şekilde devam edebilir. Lingual ortodonti, toplumda görünmeyen diş teli olarak karşılık bulsa da “içten tel tedavisi” ifadesi de lingual ortodonti için açıklayıcı, tanımlayıcı ve özetleyici bir nitelik taşıyabilir.

Lingual Ortodontinin Diğer Ortodonti Tedavilerinden Farkı Nedir?

Lingual ortodonti ile diğer ortodonti tedavileri arasındaki farklara bakıldığında, kullanılan yöntem ve yapılan uygulamanın yanı sıra görünüm konusunda da birçok avantajdan bahsetmek mümkündür. Klasik hale gelmiş metal diş telleri, dışarıdan bakıldığında rahatlıkla görülür. Ancak lingual ortodontide bu durum ortadan kalkar. Çünkü bu teller, dişlerin arka kısımlarında yer alır. Dil ile temasta anlaşılır ancak dışarıdan bakan kimse, tellerin varlığını fark edemez.

Lingual Ortodonti Nasıl Yapılır?

Lingual ortodonti tedavisi uygulamadan önce ilk muayene yapılır. Ağız içerisindeki ortodontik temelli problemler belirlenir, yapılan tespitler sonucunda ağız yapısına uygun bir tasarım oluşturulur. Tarama ve görüntülemede uygulanan teknolojiler, bu sürecin kolaylaşmasına pozitif bir katkıda bulunur.

Lingual tellerin takılmasının ardından önemli olan, kontrollerin düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Uzman hekimlerin belirlediği aralıklar ile yapılan kontroller, tedavi süreci üzerinde önem taşır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte lingual ortodonti tedavilerinin süresi, 1 ila 1 buçuk yıl arasında değişkenlik gösterir.

Lingual Diş Teli Kimlere Yapılır?

Görünmez diş telleri ya da lingual ortodonti adı verilen bu uygulamanın yapılabilmesi için herhangi bir yaş sınırından bahsedilmez. 13- 14 yaş grubundan itibaren her yaşta birey, lingual ortodonti tedavisi yaptırabilir.

Estetik kaygısı olan hastalar için en iyi tedavi seçeneği olan lingual ortodonti de ağız ve diş yapısına estetik çözüm sunarken, dişlerin ve ağzın fonksiyonunu sorunsuz şekilde yerine getirmesini sağlıyor. Kimsenin fark etmeyeceği şekilde yapılan ortodonti tedavisi olan lingual ortodontide teller, dişlerin iç kısmından yapışmaktadır. Gerekli incelemelerin ardından uygulanacak işlemler, sağlıklı bir ağızı da beraberinde getirecektir. Ayşe Büşra Şimşek Ortodonti Kliniğine gelerek lingual ortodonti ve diğer tüm tedavi türleri hakkında bilgi alabilir, dilerseniz de iletişim kanallarını kullanarak bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Lingual Diş Teli için yaş sınırı var mı?

Belirli bir yaş sınırı yoktur. Her yaştan hastalara lingual ortodontik tedavi uygulanabilmektedir.

Lingual Diş Teli Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Lingual ortodontik tedaviler, çarpık diş yapısına sahip hastalarda diş yapısının düzeltilmesi amacıyla uygulanır.

Lingual Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bu süre hastadan hastaya değişir. Ancak braketler görünmediği için hasta tedavi süresince hayatına normal bir şekilde devam edebilir. Her tedavi kişiye özel bir tedavi planı içermekte ve genelde 6 – 18 ay arası bir süre tutumaktadır.

Lingual Diş Teli Konuşmamı Etkiler mi?

Günümüzde kullanılan lingual braketlerin boyutlarının küçültülmesi hastaların yaşadığı konuşma problemlerini de büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır.

Lingual Braketler varken diş fırçalanır mı?

Lingual Braketler kullanan hastalarda dişler fırçalanabilir ve diş fırçalama aksatılmadan devam ettirilmelidir. Özel olarak üretilmiş diş ve arayüz fırçaları aracılığıyla dişlerin hem görünen hem de braketli yüzeyleri fırçalanabilir.

Samsun’da lingual ortodonti tedavisi Uzm. Dt. Ayşe Büşra Şimşek Samsun Ortodonti Uzmanı tarafından özel diş kliniğimizde yapılmaktadır. Ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz. Muayene için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.