Samsun Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Kaplama türleri arasında, son yıllarda belki de en popüler uygulamalardan biri haline gelen zirkonyum diş kaplama tedavileri, estetik açıdan da en başarılı sonuçları verir. Rengi ve dokusu itibarıyla doğal dişe yakın bir görünüm sergileyen zirkonyum kaplamalar, ışık geçirgenliği ve dayanıklılığıyla da ön plana çıkar.

Klasik diş restorasyonları için geçmiş yıllarda kullanılan porselenler, dayanıklılık konusunda birtakım dezavantajlar sunabilir. Bu dezavantajların önüne geçebilmek için tasarlanan zirkonyum kaplamalar ise istenilen direnç seviyesine ulaşmıştır. Kaplamalar dayanıklı olmakla kalmayıp aynı zamanda ideal bir geçirgenlik de sağlarlar. Bu sebeple günümüzde, diş kaplamalarında büyük ölçüde zirkonyum materyali tercih edilmektedir. Zirkonyum materyali ile kaplanan diş hem sağlığına kavuşacak hem de görünümü ile doğal dişi aratmayacaktır.

Zirkonyum Kaplamanın Diğer Kaplamalara Göre Avantajları Nelerdir?

– Doğal dişlerin ışık geçirgenliklerine en yakın sonuçlar, zirkonyum kaplama ile alınır.
– Özellikle tek bir dişe yapılan kaplamalar, dışarıdan bakıldığında dahi anlaşılamaz.
– İşlem öncesi diğer kaplamalara göre daha az bir kesim işlemi gerektiren zirkonyum, rahat bir tedavi süreci sağlar.
– Kırılganlığı az olan zirkonyum, uzun süre kullanıma uygundur. Zirkonyum kaplama ile dişleriniz, uzun yıllar boyunca sağlıklı yapısını koruyacaktır.
– Sıcak ya da soğuk gıdalara yönelik bir hassasiyet oluşturmayan zirkonyum, günlük yaşantıda da doğal diş kadar uyumlu bir görünüm sergiler.

Zirkonyum Diş Kaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikli işlem olarak hastanın ağız yapısına uygun dişleri hazırlamak amacıyla hastanın dişlerinin ölçüsü alınmaktadır. Daha sonra ağız ve diş temizliği sağlanır ve hastadan alınan diş ölçüsüne göre hazırlanan zirkonyum dişler belirlenen bölgeye yapıştırılır.

Zirkonyum Kaplamaları Ne Kadar Süre İle Kullanabilirim?

Düzenli kontroller yapıldığında çok uzun yıllar kullanabilirsiniz. Şu kadar süre diye net bir zaman verilemez. Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar ve sürmeler sebebiyle şekil değişiklikleri gözlenir. Zirkonyum kaplamalarda değişiklik olmaz. Bu formu değişmiş ağza uyumlandırmak için yenilenmek istenebilir.

Zirkonyum Dişlerin Diş Etiyle Uyumu Nasıldır?

Dokuyla uyumlu bir malzemedir. Metal destekli protezlerde görülen dişin boyun bölgesindeki diş etinde mor renklenme asla oluşmaz. Diş eti çekilmesine sebep olmaz.

Metale Alerjisi Olanlara Yapılabilir Mi?

Zirkonyum kaplamalarının içeriğinde metal bulunmadığı için metal alerjisinin tektiklenmesine de sebep olmaz.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımını Nasıl Yapabilirim?

Normal diş fırçalar gibi dişler fırçalanır. Diş ipi ve dişsiz bölgeler için superfloss kullanılır. 6 ayda bir hekim kontrollerine düzenli gelindiğinde zaten oluşabilecek problemler öngörülüp önlemler alınır.

Tedavi Süresince Estetik Bir Sorun Yaşar Mıyım?

Özellikle ön dişlerde yapılan geçici kaplamalar daimi zirkonyum kaplamalarınızla şekil olarak benzer olacaktır. Malzeme olarak akrilikten yapılan bu kaplamalar renk uyumu ve şekil olarak sizi yeterince tatmin edecektir.

Samsun’da zirkonyum diş ve zirkonyum dişkaplama işlemi özel diş kliniğimizde yapılmaktadır. Ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz. Muayene için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.