Samsun Pedodonti, Koruyucu Uygulamalar, Samsun Ortodonti, Samsun Ortodonti Uzmanı, Samsun Ortodontist, Samsun Ortodonti Fiyatları, Samsun Ortodonti Tavsiye, Samsun Görünmez Diş Teli Tavsiye, Samsun Ortodonti Uzmanları, Samsun Şeffaf Diş Teli, Samsun Görünmez Diş Teli, Samsun Çocuk Ortodonti, Samsun Çocuk Ortodonti Uzmanı, Samsun Diş Teli, Samsun Diş Teli Fiyatları, Samsun Şeffaf Plak, Samsun Şeffaf Braketler, Samsun Lingual Braketler

Koruyucu Uygulamalar

Sağlıklı dişlere sahip çocukların daha rahat beslendiğini, daha rahat ve düzgün konuştuğunu unutmamak gerekmektedir.

Çocukların genel sağlığını etkileyen dişleri korumak için yapılan bazı uygulamalar bulunmaktadır. Günlük bakım olarak bebeklerde parmak fırçası, diş temizleme mendilleri ile ağız, diş temizliği yapılırken daha büyük çocuklarda, çocuklar için özel üretilen macunlar ile günlük diş fırçalama rutini devreye girmektedir. Diş fırçalama rutinine ilaveten flor, fissür örtücü uygulamaları diş hekimlerince güvenle uygulanabilmektedir.

Çocukların su içmesi diş sağlığı açısından neden önemlidir?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da su içmek özellikle yemeklerden sonra diş sağlığını korumak için en faydalı davranışlardan biridir. Çünkü yemeklerden sonra içilecek 1 bardak su yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Çocukların yemeklerden sonra dişlerini fırçalayacakları bir ortam yok ise çocuklara su içirmek diş çürüğüne karşı koruyucu etki gösterir. Sonrasında mutlaka diş fırçalama rutini yapılmalıdır. Ayrıca tükürük salgısının sağlıklı olabilmesi ve çocuğun genel sağlığı açısından da günlük yeteri kadar su içilmesi gerekir.

İçme suyunun flor derecesi ne olmalıdır?

Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) en son yapılan araştırmasına göre içtiğimiz şişe sularının flor derecesi 1 mg/L dir. Kuyu suları ve çeşme sularındaki flor miktarı ise 1,5 mg /L dir. Flor miktarının fazla olması durumunda dişlerde lekeler oluşabilir. Az olduğu durumda da dişlerde çürük miktarı artabilir.

Kullandığımız suyun çeşidine göre içindeki florun derecesinin dişler üzerindeki etkisi farklılık gösterir. O nedenle ideal olan, çocukların düzenli diş hekimi kontrollerine giderek flor fazlası ve azlığı durumuna göre; ağız hijyenini, tükürük yapısını, beslenme alışkanlığını, diş fırçalama etkinliğini tespit ederek gerekli müdahaleler yapılmasıdır.

Samsun’da koruyucu uygulamalar, Ortodonti Uzmanı Uzm. Dt. Ayşe Büşra Şimşek Samsun Ortodonti Uzmanı tarafından özel diş kliniğimizde yapılmaktadır. Ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz. Muayene için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.