Samsun Ortodonti, Samsun Ortodonti Uzmanı, Samsun Ortodontist, Samsun Ortodonti Fiyatları, Samsun Ortodonti Tavsiye, Samsun Görünmez Diş Teli Tavsiye, Samsun Ortodonti Uzmanları, Samsun Şeffaf Diş Teli, Samsun Görünmez Diş Teli, Samsun Çocuk Ortodonti, Samsun Çocuk Ortodonti Uzmanı, Samsun Diş Teli, Samsun Diş Teli Fiyatları, Samsun Şeffaf Plak, Samsun Şeffaf Braketler, Samsun Lingual Braketler

Fissür örtücü ve Florür Uygulamaları

Çocuk dişlerine yapılan flor uygulaması nedir?

Koruyucu tedavilerin başında flor uygulaması gelir. Flor kemiklerin ve dişlerin gelişiminde etkili bir eser elementtir. Flor azlığında diş çürüklerinde artış görülür. Diş hekimi tarafından belirlenen başlangıç aşamasındaki çürüklerin ilerlemesi, flor uygulaması ile durdurulabilir. Flor, ağız ortamındaki mikropları sessizleştirir ve bakteri plağının oluşmasını yavaşlatır.

Flor, diş çürüklerini önlemede ve yeni oluşmaya başlamış çürüklerin de ilerlemesini engellemektedir. Çürüğün başlangıç aşamasında yakalanabilmesi için ise çocuğun diş hekimi muayenelerine erken yaşta başlaması ve muayenelerinin rutin olarak yapılması gerekmektedir.

Flor uygulaması hangi yaştan itibaren ve nasıl yapılır?

Üç yaşından itibaren flor uygulamasına başlanabilir. İşlemden önce çocuğun karnının tok olması ve su içmiş olması gerekir. Çünkü işlem sonrasında 30-60 dk kadar bir şey yiyip içilmemesi gerekmektedir. İşlem başlangıcında dişler hava yardımı ile iyice kurutulur. Alt ve üst dişlere sırayla flor cilası sürülür. Arta kalan tükürük ve cila bir tükürük emici yardımı ile iyice çekilir. Flor uygulamasının 4-6 ayda bir tekrarlanması gerekir. Bu uygulama çürük oluşumunu engellemek açısından oldukça faydalıdır. Uygulama diş yüzeylerine yapıldığından, sistemik bir uygulama olmadığından ve arta kalan flor tükürük emici ile ağızdan alındığından çocukların sağlığı açısından herhangi bir zararı yoktur.

Fissür örtücü nedir ve nasıl uygulanır? (Diş aşısı)

Çocuğunuz dişlerini her gün fırçalayıp diş ipi kullansa bile, dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntılara tam olarak ulaşamaz. Yiyecek artıkları ve bakteriler bu girintilere yerleşip diş çürüğü oluşturma tehlikesi yaratırlar. Fissür örtücüler akışkan kıvamda oldukları için diş yüzeyinin en derin noktasına kadar ilerlerler. Dolayısıyla fissürler tamamı ile en derin noktasına kadar bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını imkansız kılarlar. Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir. Dişin temizlenmesi zor bölgeleri olan oyuklarını, fissürlerini doldurur bu bölgelere gıda girmesini engeller.

Fissür örtücü hangi yaştan itibaren uygulanabilir?

Süt azı dişleri için 3 yaşından başlayarak, daimi azı dişler için ise 6 yaşından itibaren fissür örtücü uygulaması yapılmaktadır. Bir kez yapıldıktan sonra çiğneyici yüzeylerde daimi olarak kalmakta ve koruyuculuk sağlamaktadır.

Flor ve fissür örtücü uygulamaları; gelişmekte olan her çocuğun beslenme şekli, diş fırçalama alışkanlığı, tükrük yapısı farklılıkları nedeni ile çocuğa özel koruyucu uygulamalar yapılmalıdır. İdeali her çocuğun gelişimini ve ağız hijyenini düzenli takip eden uzman bir diş hekimi olmalıdır. 6 ayda bir rutin kontrollere gidilmelidir.

Samsun’da fissür örtücü ve florür Uygulamaları ve tedavisi Uzm. Dt. Ayşe Büşra Şimşek Samsun Ortodonti Uzmanı tarafından özel diş kliniğimizde yapılmaktadır. Ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz. Muayene için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.